Orchidea - druhy - rody - skupiny

30.08.2010 15:37

 


Orchidea - druhy - rody - skupiny


Phalaenopsis – exotika jednoducho a na dlho

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť. 

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Zmäkčiť ju môžete i modrým hnojivom Engo. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok. 

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu. 

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Rozmnožovanie:
Dcérskymi rastlinami. 

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu. 

Zvláštnosti:
Po prvom kvitnutí sa rastlina rozvetví a predĺžia sa staré výhonky. Tieto treba odstrániť vtedy, keď uschnú.